Pokácený ořešák u kapličky

20.12.2020

   Ořech na školním dvoře byl nedílnou součástí dětství každého spešovského občana. Mohutný, asi sto let starý strom zůstal posledním velkým stromem na návsi obce. Když bylo započato s realizací nové budovy školky na místě zbourané školy, vše nasvědčovalo tomu, že bude zakomponován do projektu stavby. Ovšem jaké to bylo překvapení, když asi po půl roce stavební činnosti došlo k jeho pokácení. Nelibost některých občanů vyústila k sepsání dopisu adresovaného starostce obce, který odsuzoval tento akt. Argumenty radnice jsem si šel poslechnout na zastupitelstvo, kde došlo k přečtení dopisu a nestačil jsem se divit. Z diskuse na zastupitelstvu jsem pochopil, že stavební firma nečekaně požadovala strom pokácet, jinak hrozila přerušením práce a odjezdem. Strom zasahoval do stavby a to bylo tak naléhavé, že zastupitelé byli údajně telefonicky kontaktováni vedením obce a postaveni před rychlou volbu "školka nebo ořech". Podle mého názoru opravdu nelogické zdůvodnění. Pokud firma přebrala stavbu a podepsala smlouvu na jaře, zřejmě si stromu všimla. Přerušení stavby by bylo porušením smlouvy a každý den nečinnosti bývá v kvalitní smlouvě penalizován. Upozorňuji, že jde o stavbu, jejíž cena přesahuje 40 milionů korun. Pokud tak nákladná stavba je realizována v blízkosti cca stoletého stromu, mělo by být samozřejmostí posouzení možnosti koexistence budovy a stromu, a to formou dendrologického průzkumu. Z něho by mělo již před vydáním stavebního povolení být jasné, zda na návsi může být strom i stavba školky. Dendrologický posudek, jak jsem se na zastupitelstvu dozvěděl, nebyl ale vůbec zadán! I kdyby vyzněl negativně a pokácení označil za nevyhnutelné, bylo by vhodné s předstihem občany informovat. V souvislosti se stavbou školky by bylo vhodné i uspořádání veřejné diskuse, kde by byl projekt stavby blíže představen. U větších stavebních projektů či výrazných zásahů do vzhledu obce a krajiny by takové jednání mělo být pravidlem. Pak by se nemohlo stát, že se i sami zastupitelé na jednání zastupitelstva v listopadu 2020 ptají, jak má školka vlastně vypadat. Za úvahu by stála i možnost referenda v souvislosti s realizací velkých projektů.

   Strom padl k zemi, náves osiřela. Zeleň ustoupila do pozadí, převažuje beton a asfalt. Smutný pohled. A přece celá kauza nese v sobě nějaké pozitivní poselství, a tou je aktivní protest občanů bránící své životní prostředí.

René Bedan

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky