Kouřící komíny

22.03.2021

   Spoustu lidí si myslí, že na vesnici je čistější vzduch než ve městě. V zimě je to bohužel omyl. Kouřící komíny do ovzduší vypouštějí tisíce různých látek, z nichž řada má velmi škodlivé účinky na lidské zdraví. Vliv mají i na ekosystémy a klima.

   Měření čistoty ovzduší ve Spešově je zaměřeno na PM2,5, což jsou jemné prachové částice s velikostí do 2,5 mikrometru. Ty se po vdechnutí mohou díky svým malým rozměrům přes plíce dostat až do krevního oběhu. Poškozují dýchací a oběhovou soustavu a mohou negativně ovlivnit i vývoj nenarozených dětí. V kouři se dále vyskytují i částice PM10 s velikostí do 10 mikrometrů. Ty již pronikají "jen" do dýchacích cest.

   Na prachové částice jsou vázány nebezpečné látky, např. těžké kovy (HMs) a také tzv. polycyklické aromáty (PAU). Z nich nejznámější je benzo(a)pyren (BaP), který prokazatelně u člověka způsobuje rakovinu. V polétavém prachu dále najdeme i skupinu látek, kterým se zkráceně říká dioxiny (PCDD/Fs) a jež vznikají při jakémkoli spalovacím procesu. Některé z nich patří mezi nejjedovatější látky, se kterými se člověk může setkat. Zákonem stanovené imisní limity pro ochranu zdraví lidí jsou u prachových částic a benzo(a)pyrenu na řadě míst České republiky překračovány. Pro řadu škodlivin (např. dioxiny) však limity ani stanoveny nejsou. V malých obcích je problém zejména lokální vytápění, ve městech se na špatném stavu ovzduší podílí i doprava, v průmyslových oblastech průmysl a vliv má i zemědělství. V tabulce níže jsou shrnuté vlivy znečištění ovzduší na lidský organismus.

   Odhaduje se, že v České republice způsobí znečištěné ovzduší přes 5000 předčasných úmrtí ročně. Z ekonomického hlediska jsou významné zvýšené výdaje na zdravotní péči a snížená pracovní výkonnost. Aktuálně se též začíná hovořit o tom, že špinavé ovzduší přispívá k části úmrtí s nemocí covid-19.

   V kouři se vyskytují i plyny způsobující kyselé deště (oxid siřičitý SO2 a oxidy dusíku NOx) a v malé míře látky zapáchající (amoniak NH3 a těkavé organické látky VOC). Spalováním samozřejmě vznikají i plyny ovlivňující klimatický systém Země, kromě oxidu uhličitého (CO2) také methan (CH4) a oxid uhelnatý (CO). Na barvu kouře mají vliv různé formy uhlíku (černý uhlík BC, organický uhlík OC a elementární uhlík EC), které svou přítomností v ovzduší také ovlivňují klima. Až na oxidy dusíku, s jejichž vysokými koncentracemi se kvůli dopravě potýkají zejména města, se však tyto látky ve venkovním ovzduší České republiky obvykle vyskytují v takových koncentracích, že nejsou nebezpečné pro lidské zdraví.

   Obsah škodlivých látek v kouři se mění v závislosti na spalovaném materiálu, jeho vlhkosti, spalovací technice a dalších faktorech. Příště se podíváme na jednotlivé druhy paliv a způsoby vytápění.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky